logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

دانشکده مهندسی علوم زمین

دانشکده مهندسی علوم زمین متشکل از سه گروه مهندسی معدن، گروه مهندسی عمران - نقشه برداری و گروه مهندسی ژئومکانیک است که همگی مرتبط و درگیر با مسائل علوم زمین می باشند. در این دانشکده 16عضو هیات علمی تمام وقت (3 نفر با مرتبه علمی دانشیار و 13 نفر با مرتبه علمی استادیار) مشغول به فعالیت های آموزشی و پزوهشی می باشند.

همچنین این دانشکده دارای آزمایشگاه های مصالح ساختمانی، تکنولوژی بتن، مقاومت مصالح، کانه آرایی، شیمی تجزیه، مکانیک سنگ، مکانیک خاک، آزمایشگاه سنگ شناسی، آزمایشگاه کانی شناسی، آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی و هیدرومتالوژی، آزمایشگاه میکروسکوپی، آزمایشگاه ژئوفیزیک، آزمایشگاه فتوگرامتری، آزمایشگاه سنجش از دور، آزمایشگاه هیدروگرافی و آزمایشگاه GIS می باشد.

معرفی  رشته مهندسی معدن

مهندسی معدن مجموعه­ای از علوم و روشهای نظری و تجربی است که به­کارگیری آنها در نهایت منجر به شناخت و بهره­برداری مواد معدنی موجود در زمین می­شود. در حال حاضر در دانشگاه صنعتی اراک در مقاطع کارشناسی مهندسی معدن و کارشناسی ارشد مهندسی معدن با گرایش های مکانیک سنگ و اکتشاف مواد معدنی پذیرش دانشجو صورت می­گیرد. در مقطع کارشناسی مهندسی معدن بسته­های ترکیبی تخصصی شامل اکتشاف -فرآوری مواد معدنی و اسخراج- مکانیک سنگ ارائه می­شود. دربسته اکتشاف-فرآوری مواد معدنی با بهره­گیری از روشهای مختلف زمین­شناسی به شناسایی مواد معدنی(کانی­ها و سنگ­ها) پرداخته و به صورت تهیه نقشه­های مورد نیاز و جمع­آوری نمونه ها مورد استفاده واقع می‌شود. در مراحل تفضیلی تر مواد معدنی از طریق روش­های ژئوشیمیایی و ژئوفیزیکی بر اساس خواص فیزیکی و شیمیایی، عمق، شکل، گسترش و ساختار درون­گیر آنها شناسایی شده و به شکل نقشه و یا مدل کانسار به نمایش داده­ می­شود. در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی معدن –اکتشاف مواد معدنی به شکل تخصصی­تری این فرآیند دنبال خواهد شد. در این بسته نیز مباحث فرآوری مواد معدنی ارائه می شود. در بسته مکانیک سنگ-استخراج رفتار مکانیکی سنگ در برابر عوامل بیرونی و درونی و تغییرات آنها مورد بررسی قرار می­گیرد، و در نهایت داده­هایی گردآوری می­شود که  با استفاده از اطلاعات به دست آمده از آنها بتوان سازه‌های مهندسی را در داخل یا به روی سنگها به نحو پایداری طراحی و بنا نمود. مطالعات مکانیک سنگ کاربرد وسیعی درگودبرداریهای سطحی( معادن روباز)، گودبرداریهای زیرزمینی(تونلها، حجره‌های زیرزمینی و کارهای دفاعی)، پروژه‌های سازنده‌های سطحی(پل، ساختمانهای بلند، نیروگاهها و سدها)، مسیرهای حمل و نقل(بزرگراه­ها، خط آهن،کانال و خط لوله) و بهره برداری از منابع انرژی( استخراج نفت و دفن زباله­های اتمی) دارد. در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی معدن –مکانیک سنگ به شکل تخصصی­تری این فرآیند دنبال خواهد شد.

معرفی رشته مهندسی عمران

مهندسی عمران رشته‌ای است که فارغ التحصیلان آن در پروژه‌های عمرانی در زمینه‌هایی نظیر ساختمان‌، راه و پل‌، بناهای آبی و سیستم های انتقال آب، سیستمهای توزیع و تصفیه فاضلاب و حفاظت از محیط زیست مسئولیت انجام طراحی، محاسبات، اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده دارند. هر پروژه­ای که به نوعی در آبادانی یک کشور ایفای نقش می کند نظیرفرودگاه، راه، ساختمانهای مسکونی و اداری و تجاری، تونل، دکل‌های مخابراتی و نیروگاه‌های برق در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد.

معرفی رشته مهندسی نقشه برداری

رشته مهندسی نقشه برداری که امروزه گاهی اوقات مهـندسی ژئودزی و ژئوماتيک نيز خوانده می شود در بــرگيرنده کـليه فعالــيتهايـی است که به نوعی منجر به برآورد مختصات يـک يا چند نقطه از سطـح درون و يا برون زمين می گردد. علاوه براين از آنجا که درگذشته کليه فعاليت های مزبور به تهـيه نقشه از محدوده ای از زمين منجر می شده لـذا به رشــته مهنــدسی نقشه برداری معروف گرديده و به سبب آنکه هرنوع فعاليت و سـاخت و ساز عمرانی در نخستين گام مستلزم استفاده از نقشه بوده است، اين رشته از جمله گرايش های مهنـدسی عمران به حساب می آمده است. ليکن امروزه با گسترش دامنه فعاليت های مهندسين اين رشته شاهد حضور آنان درساير کاربردهای علمی تحقيقاتی و صنعتی اعم از کنترل سدها، برج های بلند، هدايت هواپيماها، پيش بينی زلزله، باستان شناسی، ساخت قطعات صنعتی و ... می باشيم به همين سبب شايد بتوان نام مهندسی ژئودزی و ژئوماتيک را دارای وجه تسميه مناسب تری برای اين رشته دانست. مهندسی نقشه برداری رشته ای است که به مباحث مربوط به روشهای مختلف جمع آوری اطلاعات زمينی به منظور تهيه نقشه برای کاربران مختلف از روشهای متفاوت می پردازد. اصولاً لزوم تهيه نقشه کاملاً واضح و روشن است برای مثال در فعاليتهای عمرانی نظير احداث راه ها، خطوط انتقال نيرو و آب، احداث تونل و مترو و مواردی ديگر وجود يک نقشه مناسب اولين و ضروری ترين پارامتر می باشد.