logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 1000

دانشگاه صنعتی اراک از سال 1367با عنوان آموزشکده فنی مهندسی با هدف تريبت نيروی متخصص برای صنايع استان آغاز به کار نمود. در آن زمان برای 9 گرايش کاردانی در رشته ­های مکانيک، برق و متالورژی با ظرفيت نهايی 1200 دانشجو برنامه‏ريزي‏های لازم انجام و مجوزهای مربوطه اخذ گرديد و با همکاری ماشين ‏سازی اراک در سه گرايش ماشين ابزار، ريخته­گری و نقشه کشی صنعتی تا سال 1375 اقدام به پذيرش دانشجو مي­نمود.

 

در سال 1375 با آماده شدن اولين فاز طرح عمرانی دانشکده،‌ دانشجويان به محل اصلی (محل کنونی) منتقل گرديدند و دانشگاه علم و صنعت ايران با توجه به نياز منطقه و نيز توسعه آموزش عالی با عنوان دانشگاه علم و صنعت ايران ـ واحد اراک تربيت نيروی متخصص کارشناسی مورد نياز استان مرکزی را مورد توجه قرار داد و طی برنامه ميان مدت توسعه در پنج رشته کاربردی و تخصصی شامل مهندسی مکانيک ساخت و توليد، مهندسی مکانيک تأسيسات حرارتی و برودتی، مهندسی عمران نقشه ‏برداری و مهندسی معدن ـ گرايش اکتشاف اقدام به پذيرش دانشجو نمود. سپس در سال 1385 همزمان با پذيرش دانشجو در رشته مهندسی برق قدرت، شورای گسترش آموزش عالی با ارتقاء اين آموزشکده و تبديل آن به دانشکده فنی مهندسی موافقت نمود و پيرو آن، استقلال اين دانشکده از دانشگاه علم و صنعت ايران توسط هيات محترم دولت مصوب گرديد.

 

در تير ماه سال 1389 در راستای توسعه کيفی و کاربردی آموزش عالی در کشور و نياز استان صنعتی مرکزی به يک دانشگاه صنعتی و نيز فعاليتهای قابل توجه آموزشی و پژوهشی آن، اين مجموعه موفق به اخذ مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری جهت ارتقاء به دانشگاه صنعتی اراک گرديد. پيرو استقلال و ارتقاء انجام گرفته، دانشگاه صنعتی اراک برای سال تحصيلی 91-1390 اقدام به پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در دو رشته مهندسی مکانيک ساخت و توليد (در سه گرايش شکل دهی فلزات، ماشين ابزار و فرآيندهای ماشينکاری و سيستم های توليد صنعتی) و رشته مهندسی معدن - گرايش اکتشاف نموده است.

در حاضر نزديک به 1000 نفر دانشجو در اين دانشگاه اشتغال به تحصيل داشته و تا کنون 1187 نفر از اين مرکز آموزشی موفق به کسب درجه کارشناسی در رشته های مختلف مهندسی گرديده اند.

 

چشم انداز و اهداف دانشگاه صنعتی اراک

- ارتقاء سطح کيفی آموزش عالی و توسعه رشته های کاربردی بر اساس نقشه علمی کشور

- تربيت و تامين نيروی انسانی متخصص و متعهد مورد نياز کشور و استان مرکزی در رشته های فنی مهندسی

- جذب اعضای هيات علمی کيفی

- تشکيل و يا تکميل دانشکده ها طبق طرح جامع توسعه دانشگاه و برنامه توسعه پنجم کشور

- مشارکت فعال در طراحی و اجرای پروژه­های صنعتی، تحقيقاتی و آموزشی

- توسعه دوره­های تحصيلات تکميلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

- اجرای طرح توسعه فضاهای فيزيکی دانشگاه در بخش های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رفاهی