logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

{Arakut} {Gallery}

منوچهر توسطی رئیس اتاق بازرگانی اراک در معیت مهندس شاه محمدی رئیس انجمن پیشگامان صنعت و مدیرعامل شرکت برین ساز همچنین دکتر بهنام آزادی و سرکار خانم اکبری از دستاورد مرکز نوآوری و توانمندسازی دانشگاه صنعتی اراک روز شنبه ۲۸تیرماه ۱۳۹۹ بازدید بعمل آوردند.

نشست هم اندیشی ریاست اتاق بازرگانی و هیات همراه با ریاست دانشگاه صنعتی اراک.

درپی بازدید و حضور منوچهر توسطی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک، بهنام آزادی راد رییس انجمن تحقیق و توسعه استان مرکزی و مهندس فرشید شاه محمدی رییس کمیسیون ارتباط صنعت و دانشگاه اتاق بازرگانی اراک در دانشگاه صنعتی اراک و بازدید از واحد های مختلف دانشگاه روز شنبه ۲۸تیرماه ۱۳۹۹ نشست هم اندیشی و بررسی زمینه های هم افزایی و همکاری دوجانبه برگزار شد.

در این نشست دکتر حمیدرضا آشتیانی رییس دانشگاه صنعتی اراک با ابراز خرسندی از حضور اعضای اتاق بازرگانی در دانشگاه صنعتی، رسالت دانشگاه را در تربیت نیروی متخصص، حل معضلات صنایع استان و تکمیل زنجیره ارزش استان و کشور دانست.
آشتیانی با اشاره به عدم اقبال آموزش پرورش استان در معرفی درست دستاوردهای دانشگاه ها خصوصا دانشگاه صنعتی، ظرفیتهای واقعی دانشگاه برای دانش آموزان تبیین نگردیده است و همین امر باعث شده است که دانش آموزان دیگر استان های مجاور تمایل به انتخاب بیشتری داشته باشد که همین امر سبب شده تا بیش از ۷۰درصد ظرفیت دانشجویی به دانشجویان دانشگاه غیربومی هستند.

دکتر آشتیانی در نشست هم اندیشی اتاق بازرگانی با دانشگاه بر تکمیل زنجیره ارزش و برنامه ریزی جهت رفع موانع تولید و اشتغال در استان تاکید نمود.

ایشان بر لزوم همکاری در جهت ایجاد شبکه یکپارچه آزمایشگاهی با همراهی صنعتگران و دانشگاهیان استان در راستای استاندارد سازی محصولات تولیدی و رفع دغدغه تولید کنندگان تاکید نمودند و اعلام آمادگی نمودند که دانشگاه صنعتی آمادگی لازم جهت ایجاد این شبکه آزمایشگاهی را دارد.
دکتر آشتیانی با اشاره به ظرفیت خالی بیش از ۳۰۰ معدن استان و لزوم احیای این معادن، اعلام نمودند؛ دانشگاه صنعتی اراک با تعریف صورت مسئله برای حل معضل اشتغال در استان، فاز مطالعاتی روی این معادن رابا همکاری سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان صمت آغاز نموده است و در نظر دارد این الگو را به صنایع استان گسترش دهد.

ظرفیت دانشگاهی و صنعتی استان مرکزی بسیار بالاتر از وضعیت موجود است و اتاق بازرگانی اراک با توانمندی خوبی که دارد در توسعه پایدار این دو حوزه می تواند نقش آفرین باشد‌. عامل اصلی توسعه پایدار دانش هست و اولین قدم در گام دوم انقلاب نیز پژوهش و فناوری است. در دانشگاه تحقیقات بنیادی، توسعه ای و کاربردی در کنار هم انجام میشود تا بتوانیم به یک محصول تجاری برسیم.

وی افزود: متاسفانه فرهنگ جامعه به شکلی شده است که دانش آموزان در انتخاب رشته با هدف مادی گرایی انتخاب رشته می کنند. یکی از راهکار های برون رفت از وضعیت موجود این هست که دانش آموزان و دانشجویان در صنعت حضور پیدا کنند تا ایجاد انگیزه در آنها باعث شود به صنعت سوق پیدا کنند. دانشگاه نیز امادگی این را دارد تا حسب نیاز صنایع دانشجو جذب کند.

 

رییس دانشگاه صنعتی اراک ادامه داد: خدمات هم یک کالای قابل عرضه است و دانشگاه میتواند خدمات خوبی را برای صنعت داشته باشد.مثلا اساتید ما در حوزه صنعت و معدن کمک کنند که در این بازار پر تلاطم کمترین مشکل را داشته باشیم. یکی از وظایف اتاق هم حمایت از حوزه دانش بنیان ها و استارتاپ ها است که بایستی با این ابزارها برای حل مشکلات بالاخص مشکلات صنعت کمک کنیم.


در ادامه منوچهر توسطی رئیس اتاق بازرگانی اراک ضمن اعلام خرسندی از حضور در دانشگاه به دیرینگی ارتباط اتاق با دانشگاه صنعتی اراک اشاره نمودند و دانشگاه صنعتی اراک را یک دانشگاه منطبق با نیاز استان و ماموریت گرا برشمردند.
ایشان با ابراز خرسندی بر همکاری بیشتر اتاق با دانشگاه تاکید کردند.

منوچهر توسطی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک‌ در نشست با رییس دانشگاه صنعتی اراک:

اتاق بازرگانی به عنوان بزرگترین پارلمان بخش خصوصی ارتباط خوبی با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان دارد. بایستی شرایطی فراهم شود که دانشگاه نیز به واسطه ارتباطات اتاق با فعالین بخش خصوصی ارتباط داشته باشد.

ارتباط دانشگاه با فعالین اقتصادی میتواند ما را از مدرک گرایی دور کند و با روشی برنامه ریزی کنیم تا دانشجوی ما کار عملی یاد بگیرد و از مدرک گرایی فاصله بگیریم.

اتاق بازرگانی اراک از گذشته با دانشگاه صنعتی اراک ارتباط خوبی داشته است و بایستی این ارتباط را تقویت کنیم.

وی افزود: نو آوری خلاقیت، فکر، ایده و علم از دانشگاه بیرون می آید و بخش اصلی سرمایه گذاری ها از این مولفه ها نشات می گیرد. بایستی برای رسیدن به توسعه توان علمی و مالی در کنار یکدیگر باشند. با یکی از آنها نمی توان به توسعه پایدار رسید.
سال ها به خاطر مشکلات اقتصادی که وجود داشته است، صنعت ما از یکی از هویت اصلی خود که کمک به دانشگاه است، کمی دور شده است و باید این فاصله با پیوند صنعت و دانشگاه ترمیم گردد.

فرشید شاه محمدی رییس کمیسیون ارتباط صنعت و دانشگاه اتاق بازرگانی اراک و مدیرعامل شرکت برین ساز در نشست اتاق بازرگانی اراک با دانشگاه صنعتی:

روح مسئولیت پذیری در کشور ضعیف شده است.

ایشان افزود: قطعا تحول چشم گیری در اقتصاد ما رخ نمی دهد چون با دو‌ پدیده فراگیر جنگ اقتصادی و دولتی شدن روبرو هستیم.متاسفانه دولت ها منابع را مدیریت می کنند و این باعث بروز مشکلات فراوانی می شود. هرساله مبالع زیادی به نقدینگی اضافه میشود که نمیتوانیم آن را مدیریت کنیم.

شاه محمدی بیان کرد: هرم تربیت نیروی انسانی ما به جای این‌ که از تربیت مهندس شروع کند، باید از مدرنیته سازی شروع کند.
نیاز به فهم جدید از دانشگاه مدرن، بانک مدرن و اقتصاد مدرن وجود دارد. در کنار تربیت نیروی انسانس در حوزه مهندسی توجه به علوم اقتصاد ، تربیت اقتصاد دانان قوی و علوم انسانی نیز بسیار مهم هست.
رئیس انجمنپشگامان صنعت استان مرکزی با اشاره به سابقه همکاری دانشگاه صنعتی با صنعتگران استان، خواستار احیای فضای همکاری متقابل شد و نخستین راهکار را تجمیع مراکز آزمایشگاهی مستقر در استان با محوریت دانشگاه صنعتی دانست.

‍ بهنام آزادی راد رئیس انجمن تحقیق و توسعه استان مرکزی از اعضای بازدید کننده اتاق بازرگانی اراک در نشست با رئیس و هیئت علمی دانشگاه صنعتی اراک روز شنبه ۲۸تیرماه بیان کرد:

با توجه به حجم بالای طرح های نوآورانه در دانشگاه ها و نبود ارائه این طرح ها در بستر تجاری و اقتصادی جامعه سبب شده که میل به مهاجرت در کشور افزایش یابد.
ایشان اضافه نمود:گزارش های بین المللی و داخلی حکایت از آمار ۳۰ تا ۴۰ هزار نفری سالیانه مهاجران تحصیل کرده ایران را نشان میدهد . خروج نیروی انسانی بزرگترین سرمایه کشور است که اگر غافل شویم از دست میرود .

مقام معظم رهبری فرموده اند هرکجا که به نسل جوان اعتماد کردیم و حداقل امکانات را در اختیارش گذاشتیم پیش رفتیم.

اکثر جوانان ما رقابت می کنند تا در دانشگاه های ملی قبول شوند ، جوانی‌ که در یک دانشگاه خوب کشور پذیرفته شده و بعد از فارغ التحصیلی هنگام ورود به بازار کار تبعیض ها، رانت، پارتی بازی را می بیند، سرخورده می شود.

رییس انجمن‌تحقیق و توسعه استان خاطر نشان کرد:باید رویکرد دانشگاه ها را به سمت برگزاری رویدادهایی با هدف های معرفی کسب و کارهای نوین ببریم. دانشگاه ها به سمت برگزاری رویدادهای استارتاپی و کسب و کار های نوین حرکت کنند .

 وی در پایان گفت: فراموش کردن نقش دانشگاه های خصوصا دانشگاه های صنعتی در کشور و عدم استقبال صنایع از راه اندازی مراکز تحقیق و توسعه بخاطر مشغله های اقتصادی سبب شده است تمام نگاه ها به سمت شرکتهای دانش بنیان معطوف شود.

ایشان افزود: فقط نگاه ها به شرکت های دانش بنیان نباشد.
وی بیان کرد:یکی دیگر از معضلات این هست که بی توجهی به راه اندازی واحد های تحقیق و توسعه در سیاست های کشور مشهود است.

فرهنگ و لزوم وجود واحد تحقیق و توسعه با همکاری دانشگاه ها در شرکت ها به وجود بیاوریم.

آزادی راد گفت: در حال حاضر از ۳۰۰۰ واحدی که در استان وجود دارد کمتر از ۳۰۰ واحد پروانه تحقیق و توسعه دارند که این رقم باید به سرعت افزایش پیدا کند که صنایع می توانند با همکاری دانشگاه صنعتی در رفع این معضل اهتمام ورزند.