logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

{Arakut} {Gallery}

سمینار تخصصی فناوری پهپاد، ایمنی پرواز و مقررات هوایی شنبه 30 تیرماه 1397 در دانشگاه صنعتی اراک برگزار گردید.

 دبیر کارگروه پهپاد صنایع هوافضای کشور گفت: در حال حاضر  17 هزار کاربر پهپاد بدون سرنشین غیر نظامی در کشور فعالیت می کنند.

حامد سعیدی در سومین سمینار فناوری پهپاد در دانشگاه صنعتی اراک، گفت: عمده فعالیت شرکت های  این حوزه از سال 1375 تا 1385 در زمینه نظامی بود که در این سال ها پرنده های ابابیل، شاهد و مجموعه پهباد های مهاجر با فناوری های روز فعالیت می کردند. 

سعیدی تصریح کرد: شروع فعالیت پهپادها در بخش های مختلف را باید از سال 85 دانست که  این پهپادها در صنایع مختلف از قبیل عکاسی و فیلمبرداری در سینما، حراست، دیده بانی امداد و نجات، محیط زیست، نقشه برداری و سم پاشی مورد استفاده قرار گرفتند.همچنین در سال های گذشته یگان های پهپاد سم پاش در نقاط مختلف کشور راه اندازی شد که در سال زراعی گذشته بیش از 15 هزار هکتار از مزارع ذرت، گندم و نیشکر با استفاده از این فناوری سم پاشی شد و میزان قابل توجهی صرفه جویی در مصرف آب، سم و نیروی انسانی را به دنبال داشت. 

سعیدی در خصوص ساماندهی پهپادهای کشور نیز گفت: در حوزه نقشه برداری و برای مقابله با تجاوز به حریم ها، بهبود ساخت و سازها، نظارت بر طرح های عمرانی، حفاظت از جنگل ها، مراتع و همچنین تفکیک اراضی نیز یگان های پهپاد سازماندهی شده اند. 

وی در خصوص استفاده از پهپاد در حفاظت از محیط زیست کشور نیز خاطر نشان کرد: یگان های پهپادی بسیاری در زمینه حفاظت محیط زیست سازماندهی شده که در زمینه شناسایی گونه های زیست محیطی در حال انقراض در مناطق مختلفی ازجمله بندر انزلی، همدان، اردبیل، فارس، بوشهر، خراسان و جنگل های گلستان فعالیت می کنند. 

در حال حاضر  17 هزار کاربر پهپاد بدون سرنشین غیر نظامی در کشور فعالیت می کنند که از این تعداد حدود سه هزار و 500 نفر گواهینامه استفاده از پهپاد را پس از گذراندن 112 کارگاه آموزشی دریافت کرده اند و 2 هزار نفر نیز در نوبت رسیدگی قرار دارند.