logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

{Arakut} {Gallery}

مشاور وزیر علوم در امور هیأت های امنا و هیئت های ممیزه دانشگاه های کشور گفت: وزارت علوم بر اساس مطالعات آمایشی آموزش عالی خود، در تلاش است تا عدالت آموزشی را در کل دانشگاه های کشور برقرار کند و با این نگاه، دانشگاه های استان مرکزی بیش از گذشته نیازمند توجهات ویژه هستند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی اراک به نقل از  ایسنا، منطقه مرکزی، مرتضی ممویی در آیین معارفه سرپرست دانشگاه صنعتی اراک و قدردانی از رئیس سابق آن، حضور دکتر محسن نجفی به عنوان رئیس سابق این دانشگاه را در جمع رایزنان علمی کشور، افتخار بزرگی برای مجموعه دانشگاه صنعتی اراک دانست، اظهار کرد: این دانشگاه به خاطر قرارگیری در یکی از قطب های صنعتی کشور از جایگاه بسیار خاصی برخوردار است و بر این اساس باید دانشکده فنی و مهندسی آن بیش از پیش توسعه یابد.

وی با اشاره به انتخاب دکتر حمیدرضا رضایی آشتیانی به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی اراک، خاطر نشان کرد: دانشگاه صنعتی اراک ظرفیت های سرشاری دارد و تا کنون اقدامات ارزنده ای را در حوزه فعالیت های خود انجام داده است که امیدواریم در آینده نیز چنین فعالیت هایی تداوم داشته باشد.

ممویی افزود: در حال حاضر دانشگاه های کشور باید به سمت دانشگاه های نسل چهارم حرکت کنند؛ بدین معنی که این مجموعه های آموزشی و پژوهشی باید علاوه به مرتفع ساختن نیازهای کشور، در مسائل مختلف جامعه نیز تاثیرگزاری فرهنگی و اجتماعی داشته باشند.

مشاور وزیر علوم در امور هیأت های امنا و هیئت های ممیزه دانشگاه های کشور یکی از وظایف اصلی رئیس دانشگاه را، ایجاد هماهنگی بین تمام ارکان دانشگاه دانست و اضافه کرد: در حال حاضر وزارت علوم بر اساس مطالعات آمایشی آموزش عالی خود، در تلاش است تا عدالت آموزشی را در کل دانشگاه های کشور برقرار کند و با این نگاه، منطقه استان مرکزی بیش از گذشته نیازمند توجهات ویژه است.

وی با اشاره به وظایف ملی و منطقه ای دانشگاه ها، اظهار کرد: دانشگاه ها باید بر اساس یک وظیفه ملی، نیروهای ماهری را بر اساس نیازهای کنونی کشور در اختیار جامعه قرار دهند و بر اساس یک وظیفه منطقه ای نیز باید در راستای توسعه پایدار و متوازن استان نقش آفرینی کند. در حال حاضر دانشگاه صنعتی اراک با وجود برنامه ای جامع، تمام زمینه های لازم را برای انجام فعالیت های منسجم و هدفمند داراست و من به شخصه به آینده این دانشگاه بسیار امید دارم.

ممویی گفت: امیدواریم با تعامل سازنده ای که بین سرپرست دانشگاه و سایر ارکان آن صورت می گیرد، به دغدغه ها و مشکلات اعضای هیأت علمی و سایر کارکنان دانشگاه بیش از گذشته توجه شود و شرایط لازم برای رشد و تعالی این دانشگاه در تمام ابعاد فرهنگی و اجتماعی فراهم شود.

به گزارش ایسنا، محسن نجفی رییس سابق دانشگاه صنعتی اراک نیز در این آیین با تاکید بر اینکه دانشگاه به عنوان یک نهاد خود ارجاع، نیازمند تعاملی سازنده با جامعه و عناصر مختلف آن است، خاطر نشان کرد: دانشگاه آگاهی جامعه است و انتظار داریم این مجموعه به عنوان مکانی که فرماندهی فکری و آگاهی جامعه را بر عهده دارد، سکان هدایت جامعه بشری را بدست بگیرد.

وی تعامل با ابعاد مختلف سیاسی، فکری، امنیتی و اجتماعی کشور را از رسالت های اصلی دانشگاه برشمرد و افزود: دانشگاه جزئی از مبلمان کشور و بدنه واحد کشور به حساب می آید و باید ارتباطات خود را با سایر دستگاه های اجرایی کشور تقویت کند. دخالت در امور دانشگاه که خود نهادی خود ارجاع و راهبر جامعه محسوب می شود، امری پسندیده نیست و ما تلاش داریم تا نهاد دانشگاه را به جایگاه اصلی خود برسانیم و دخالت هایی را که به خاطر توسعه نیافتگی ساختار کشور با موثر واقع شدن دانشگاه در تضاد است، به حداقل برسانیم.

نجفی اظهار کرد: دانشگاه مهد اندیشمندان است و اداره چنین نهادی کار آسانی نیست. مدیر دانشگاه در واقع رئیس نیست، بلکه هماهنگ کننده عناصر مختلف دانشگاه است و باید اساس کار خود را بر مبنای مشارکت و کار جمعی قرار دهد. مدیریت امروز کار گروهی را می طلبد و باید رئیس دانشگاه با شناسایی ترکیب اعضای مجموعه خود، توانمندی های موجود در جامعه را به وحدت برساند و سرریز توانمندی های آن را به جامعه تزریق کند.

رئیس سابق دانشگاه صنعتی اراک با تاکید بر اینکه تمام نهادهای جامعه باید دانشگاه را نهادی خود ارجاع بدانند، خاطر نشان کرد: اینکه ما در جامعه راهبری های کلانی را انجام می دهیم، اما در شاخ و برگ های مدیریتی کشور با مشکل مواجه هستیم، صحیح نیست؛ بلکه باید از مشارکت های محتوایی دانشگاه های کشور نهایت استفاده را ببریم و از ظرفیت سیاست گذاران و حکمرانان جامعه در سیاست گذاری نهادهای دانشگاهی به خوبی بهره مند شویم.

وی با اشاره به سی امین سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی اراک و با بیان اینکه این دانشگاه در زمان تأسیس خود در سال68 با مشکلات متعددی مواجه بوده است، گفت: خوشبختانه این دانشگاه در یکی از قطب های صنعت کشور، کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشته است و فارغ التحصیلان این دانشگاه توانسته اند اداره بسیاری از شرکت های بزرگ استان و کشور را بدست بگیرند. هم اکنون این دانشگاه جزو دانشگاه هایی محسوب می شود که ضریب اشتغال آن بسیار بالا است و رشته های تحصیلی آن کاملا با نیاز صنعت استان تناسب دارد.

نجفی با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی اراک امروزه به عنوان هاب منطقه ای وزارت علوم در سطح کشور مطرح است، افزود: در حال حاضر بسیاری از مراکز تحقیقاتی این دانشگاه با واحدهای تحقیق و توسعه صنایع پیوند زده شده اند و برای اولین بار نیز انجمن R&D صنایع در این دانشگاه شکل گرفته است. هویت دانشگاه صنعتی اراک، برگرفته از دانشگاه علم و صنعت ایران است و این مجموعه آموزشی به عنوان دانشگاهی منسجم و برنامه محور، ظرفیت پذیرش تنوع فکری و سیاسی جامعه را داراست.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه صنعتی اراک فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را با محوریت منافع ملی و دینی دنبال می کند و در این حوزه با هیچ مشکلی مواجه نیست، اضافه کرد: خوشبختانه وزارت علوم با استفاده از یک نظام مشورتی منظم، از توانمندی های موجود در این مجموعه برای پیشبرد اهداف دانشگاه استفاده کرده است که این امر، تعهد سنگینی را متوجه دانشگاهیان این مرکز می کند. امیدواریم خلاقیت دانشگاه، با استفاده از نیروهای جوان این مجموعه بیش از پیش شدت بگیرد و به مرور زمان شاهد هم افزایی بخش های مختلف این دانشگاه باشیم.

سرپرست دانشگاه صنعتی اراک نیز با بیان اینکه اسناد بالادستی این مجموعه در سه حوزه نقشه جامع علمی کشور، آمایش آموزش عالی و مدیریت کیفیت جامع خلاصه می شود، اظهار کرد: مأموریت گرایی و افزایش کیفیت آموزشی از رسالت های اصلی هر دانشگاهی به حساب می آید که خوشبختانه از سالیان گذشته دانشگاه صنعتی اراک تمام فعالیت های علمی و پژوهشی خود را در همین راستا به پیش برده است.

حمیدرضا رضایی آشتیانی با اشاره به مراکز تحقیقاتی متعددی که به صورت مشترک با صنایع در دانشگاه تأسیس شده اند، اضافه کرد: دانشگاه صنعتی اراک در سالیان گذشته در حوزه فعالیت های پژوهشی خود به موفقیت های چشمگیری دست یافته است و توانسته ارتباطات خود را با صنایع استان بیش از گذشته تقویت کند.

وی توجه به بحث مدیریت مشارکتی و استفاده حداکثری از پتانسیل های اعضای هیأت علمی، کارشناسان و دانشجویان دانشگاه را از اولویت های کاری این مجموعه برشمرد و بیان کرد: امروزه رفع نیازهای جامعه به یکی از اصلی ترین رسالت های مراکز دانشگاهی کشور تبدیل شده است و ما امیدواریم با حمایت های مجموعه استانداری مرکزی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مقام عالی وزارت بتوانیم مشکلات جامعه را مرتفع کنیم و موضوع دانشگاه های نسل چهارم را تحقق ببخشیم.

سرپرست دانشگاه صنعتی اراک تصریح کرد: امیدواریم با هماهنگی با روسا و هیأت امنای دانشگاه های استان بتوانیم ارتباطات این دانشگاه را ارتقا دهیم و شاهد افتخار آفرینی این مجموعه در سطوح ملی و بین المللی باشیم.