logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

{Arakut} {Gallery}

سالن پروین اعتصامی دانشگاه صنعتی اراک شب گذشته شاهد برگزاری جشن سی امین سال تاسیس این دانشگاه بود و جمعی از دانشجویان، اساتید و مسئولین در این مراسم شرکت کردند. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی اراک به نقل از  ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر توفیق، اولین رئیس دانشگاه صنعتی اراک در این مراسم که با حضور روسای سابق دانشگاه و جمعی از مسئولین برگزار شد، گفت: من معاون وزارت صنایع بودم که از من خواستند سرپرستی این دانشگاه را نیز بر عهده بگیرم. ما با یک کانکس شروع کردیم. دعوای بزرگی هم با فرودگاه داشتیم بر سر مالکیت زمین ها. در مملکت ما همیشه سر زمین دعواست. بعدها دوستان ما زحمت کشیدند و دانشگاه را به جایگاه کنونی رساندند. 

توفیق با بیان اینکه اخلاق در جامعه ما کمرنگ شده در حالی که هرکاری می خواهیم انجام دهیم باید بر پایه اخلاق باشد تا پایدار بماند، از جوانان خواست در هر کاری اخلاق را فراموش نکنند. 

وی همچنین به اهمیت نوشتن تاریخ اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما تاریخ خودمان را نمی‌نویسیم. در گذشته ننوشته‌ایم و امروز هم نمی‌نویسیم. وقتی دانشگاه علمی کاربردی را شروع کردم، یکی از همکاران را مامور نوشتن تاریخ دانشگاه کردم، شما هم یادتان باشد هرجایی که هستید تاریخ را بنویسید. 

توفیق با بیان اینکه آینده را امروز می سازیم گفت: بدانید تصمیمات امروز ما سی سال دیگر سرنوشت دیگران را رقم می زند. یادتان باشد هرکاری که می کنید اولا بر پایه اخلاق باشد، ثانیا تاریخ نگاری شود و ثالثا با نگاه به آینده باشد. 

جعفر صفری، مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک و عضو هیئت امنای دانشگاه صنعتی اراک نیز در این مراسم گفت: باید امروز بذر امید بکاریم تا فردا امید درو کنیم. باور دارم که ایران به سرعت قابل تغییر است و می تواند توسعه یابد. کشوری مثل سنگاپور از اوج فلاکت توانست به یکی از توسعه یافته ترین مناطق آسیا تبدیل شود، چرا ما نتوانیم؟ چین، هند و آفریقای جنوبی با پیش گرفتن سیاست تعامل و مدارا با جهان طی چند دهه گذشته بسیار توسعه یافته اند و در آینده احتمالا بزرگترین اقتصادهای جهان خواهند بود. ما هم میتوانیم. 

مدیرعامل ماشین سازی اراک همچنین با اشاره به نقش دانشگاه در توسعه گفت: دانشگاه کشور را سرپا نگه داشته است. فعالیت های دانشگاهی در جایگاهی که امروز داریم بسیار اثرگذار بوده است. 

جعفر صفری عنوان کرد: ماشین سازی پایلوت توسعه است. هنوز رتبه اول تولید تجهیزات کارخانه‌ای و نیروگاهی و ماشین آلات صنعتی را در منطقه دارد. بیش از هشتاد درصد توسعه استان مرهون ماشین سازی است. در سال 97 ماشین سازی حتی یک روز هم حقوق عقب افتاده نداشت و در حال حاضر قصد وارد شدن به بازارهای منطقه، در عراق، پاکستان و افغانستان را داریم.    

همزمان با این آئین ساختمان آموزشی و پژوهشی امیرکبیر و مجموعه علمی و فرهنگی خانه کتاب این دانشگاه نیز به بهره برداری رسید .