logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

{Arakut} {Gallery}

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان گفت: دانشگاه و بخش خصوصی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا از این طریق بخش خصوصی خود را ملزم به استفاده از کمک ها و ظرفیت های دانشگاه بداند. متاسفانه تا کنون این اتفاق در کشور و استان مرکزی به وقوع نپیوسته است و در واگذاری بسیاری از شرکت های دولتی به بخش خصوصی، جایگاه دانشگاه صنعتی اراک نادیده گرفته شده است .

به گزارش روابط عموی دانشگاه صنعتی اراک به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، سید فردین تقی زاده در جشن سی امین سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی اراک، اظهار کرد: زمانی ماموریت دانشگاه های کشور با عنوان دانشگاه های نسل اول، تنها تربیت نیروی انسانی بود؛ پس از آن با حرکت جامعه دانشگاهی کشور به سمت دانشگاه های نسل دوم، در کنار امور آموزشی به بحث پژوهش نیز توجه می شد و اساتید دانشگاه علاوه بر تدریس دروس دانشگاهی، به پژوهش های بنیادی نیز روی می آوردند .

وی ادامه داد: در دانشگاه های نسل سوم پژوهش های علمی به مرور زمان هدفمند شدند و دانشگاه ها با تربیت نیروهای ماهر و کارآفرین، در جهت رفع نیاز های جامعه برآمدند .

تقی زاده تحول گرا و تقاضا محور بودن را از جمله ویژگی های اصلی دانشگاه های نسل چهارم برشمرد و افزود: در چنین دانشگاه هایی برنامه های توسعه منطقه ای بر اساس طرح آمایش صورت می گیرند و رشته های بین رشته ای نیز فعال هستند. امروزه سرعت رشد علم در جهان به گونه ای است که بین علوم امسال و سال آینده تفاوت های اساسی مشاهده می شود و بر همین اساس باید نگاه به آموزش، در جهت رفع مشکلات جامعه باشد .

وی با بیان اینکه دانشگاه باید در اجرای مسئولیت های اجتماعی و نوآوری محیط اطراف خود تاثیرگذار باشد، خاطر نشان کرد: دانشگاه ها علیرغم توانایی و ظرفیت های خود تا کنون نتوانسته اند پاسخگوی نیاز صنعت و جامعه باشند. بسیاری از مشکلات جامعه کنونی ما به بحث صنعت محدود نمی شوند و ما باید بومی کردن علوم انسانی را به عنوان اولویتی اساسی در دستور کار خود قرار دهیم .

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید توانایی برطرف کردن مشکلات جامعه در حوزه علوم انسانی را دارا باشند، بیان کرد: متاسفانه امروزه از ظرفیت دانشگاه های کشور به نحو مطلوب استفاده نمی شود و در خصوصی سازی ها نیز، جایگاه دانشگاه و نقش اساسی آن در توسعه پایدار ملی نادیده گرفته می شود .

تقی زاده تصریح کرد: دانشگاه و بخش خصوصی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا از این طریق بخش خصوصی خود را ملزم به استفاده از کمک ها و ظرفیت های دانشگاه بداند. متاسفانه تا کنون این اتفاق در کشور و استان مرکزی به وقوع نپیوسته است و در واگذاری بسیاری از شرکت های دولتی به بخش خصوصی، جایگاه دانشگاه صنعتی اراک نادیده گرفته شده است .

وی اضافه کرد: دانشگاه ها باید با تولید ثروت به سمت دانشگاه های اقتصادی و مولد حرکت کنند و تأمین نیازهای خود را صرفا متکی به درآمدهای نفتی کشور تلقی نکنند. 

وی با بیان اینکه هم اکنون حجم زیادی از کارکنان مراکز دولتی کشور را فارغ التحصیلان مقطع دکتری تشکیل می دهند، خاطر نشان کرد: متاسفانه ما در کشور دچار مدرک گرایی شده ایم که امیدواریم با حرکت هدفمند و مسنجم دانشگاه های کشور به سمت کیفی سازی مسائل آموزشی، این مشکل نیز به زودی مرتفع شود. آموزش عالی در کشور ما به شدت مظلوم واقع شده است و به جرئت می توان گفت امروزه کسانی که در دانشگاه ها مسئولیتی را برعهده می گیرند، به نوعی ایثارگر به حساب می آیند؛ چرا که هم اکنون دانشگاه های کشور با مشکلات مالی متعددی دست و پنجه نرم می کنند و با این شرایط باید هر لحظه منتظر اتفاقات پیش بینی نشده ای بود .

تقی زاده با اشاره به اینکه سیاست گذاری در حوزه خدمات رفاهی دانشجویان، یکی از رسالت های اصلی مجموعه صندوق رفاه دانشجویی به حساب می آید، گفت: متاسفانه از برنامه پنجم توسعه کشور تا کنون هیچ خوابگاه دانشجویی با بودجه دولتی به بهره برداری نرسیده است و با توجه به شرایط متفاوت ایران نسبت به کشورهای دیگر، نمی توان مشکلات مسکن دانشجویان را نادیده گرفت. صندوق رفاه اماده ارائه تسهیلات ارزان قیمت به دانشگاه ها جهت ساخت خوابگاه های دانشجویی توسط بخش خصوصی است. در همین راستا علیرغم دغدعه های فراوان بخش خصوصی، این مجموعه در تلاش است تا با فعال کردن این بخش در زمینه ساخت سراهای دانشجویی، بسیاری از این مشکلات را برطرف کند و نگرانی دانشجویان را در این زمینه به حداقل برساند .

وی افزود: صندوق در بخش سلف سرویس ها و خدمات رفاهی خوابگاهی نیز آماده ارائه تسهیلات و حمایت از  دانشگاه هست. 

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان اظهار کرد: صندوق رفاه دانشجویان با ارائه تسهیلاتی در قالب وام های دانشجویی به دانشگاه هایی که کارگاه های مهارت محور یا دانشجویان دارای طرح های کار آفرینی دارند، از طرح های پژوهشی و نوآوری دانشجویان حمایت می کند .

وی با بیان اینکه مجموعه صندوق رفاه دانشجویان با پرداخت وام های بدون بهره به دانشجویان دکتری، سعی داشته است فرایند تحقیق و پژوهش این دانشجویان را با سهولت و فراغ بال بیشتری همراه کند، گفت: امیدواریم تا دانشگاه های کشور به کیفی سازی امور آموزشی خود اهتمام بیشتری بورزند تا از این طریق بتوانند مشکلاتی را که هم اکنون گریبان گیر جامعه است، برطرف کنند .

تقی زاده با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید طرح آمایش سرزمین را جدی بگیرند، ادامه داد: دانشگاه صنعتی اراک این پتانسیل را دارد تا در آینده بسیاری از مشکلات صنعت و جامعه را برطرف کند و خود را به عنوان دانشگاهی موفق به کشور معرفی کند .

وی در پایان گفت: امیدواریم با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان مرکزی و حمایت نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی، بیش از گذشته به توانایی دانشگاه های کشور، خصوصا دانشگاه های استان مرکزی، توجه شود و بتوانیم در آینده شاهد اعتلا و پیشرفت روز افزون این دانشگاه باشیم.