logo

virtual-ture

تصاویر 360 درجه

internet

اکانت اینترنت

cloud-computing

مرکز محاسبات ابری

refrences

پایگاه های اطلاعاتی

email

پست الکترونیک

edu

سامانه دانشگاهی

معرفی گروه مهندسی برق

 

مدير گروه مهندسی برق

دکتر ابوالفضل سلامي

 

اعضا گروه برق

1- دکتر محسن نجفی

2- دکتر ابوالفضل سلامی

3-دکتر حسن مقبلی

4-دکتر محمد کریم الدینی

5-دکتر محمدرضا نوروزی 

6-دکتر مهدی اسدی

7- دکتر فربد ستوده

8- دکتر حسین شاطری

 

کارشناسان گروه

1- مهندس مژگان جعفری

2. مهندس سیدرضا طباطبایی

 

 گروه برق دانشگاه صنعتی اراک از سال 1385 به عنوان زیر مجموعه ای از دانشگاه علم و صنعت تهران فعالیت خود را آغاز نمود. این گروه در حال حاضر علاوه بر بهره مندی از اعضای هيات علمی تمام وقت از تجربيات و دانش تعدادی از اساتيد دانشگاه های ديگر از جمله دانشکده برق دانشگاه اراک و دانشگاه علم و صنعت تهران در گرايش های مختلف بهره می برد.

 همچنين، گروه برق در دانشکد ه فنی ومهندسی اراک با مراکز صنعتی منطقه و بطور خاص شرکت برق منطقه ای باختر ارتباط آموزشی وتحقيقاتی خوبی دارد.

در حال حاضر گروه برق در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. در مقطع کارشناسی ارشد که فعالیت خود را از سال 92 آغاز نموده است، دانشجویان به تحصیل در رشته برق-گرایش قدرت می پردازند.

همچنین دانشجویان در مقطع کارشناسی تحت عنوان مهندسی برق وارد دانشگاه شده و پس از گذراندن 5 نیمسال تحصیلی و برخی دروس و آشنایی نسبی با رشته و گرایش های برق، به انتخاب گرایش خود می پردازند.

در حال حاضر با توجه به امکانات آزمایشگاهی قابل قبول و همچنین اعضای هیئت علمی با تجربه این گروه در حال احداث گرایش ها و رشته های جدیدی در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

 

 معرفی رشته برق

مهندسی برق باتکيه بر دو پايه فيزيک و رياضيات و امتزاج آنها با ديدگاه مهندسی، ابزارهای توانمندی را در طراحی قطعات و سيستمها بوجود آورده است به نحوی که، در اندکی بيش از يک قرن سابقه خود، وسيع ترين کاربردها را در علوم و تکنولوژی يافته است وامروزه کمتر ابزار، قطعه يا سيستمی را می توان يافت که فاقد قطعات الکتريکی يا الکترونيکی باشد.

  رشته مهندسی برق به واسطه ماهيت فراگير خود، هر روز شاخه های جديدی از صنعت را گسترش داده و روش های نوينی را پيش روی می گشايد. خودکارسازی، توليد وانتقال انرژی، ارتباطات زمينی، سنجش پزشکی، ابزار الکترونيک هواپيمايی و رادارها تنها برخی از زمينه های کاربردی هستند که در قلمرو مهندسی برق قرار دارند .

رشته برق دارای چهار گرایش قدرت، کنترل، الکترونیک و مخابرات می باشد. در گرایش قدرت به طور کلی به آموزش و پژوهش در زمينه طراحی و ساخت سيستم های مورد استفاده در توليد، انتقال، توزيع و مصرف برق پرداخته می شود. از جمله مباحثی که در این گرایش مطرح می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • روش های مختلف تولید برق شامل نيروگاههای آبی، گازی، سيکل ترکيبی و ولتاژ نوری، بادی...
 • چگونگی احداث خطوط انتقال و انواع کابلهای هوايی و زيرزمينی و روش های انتقال برق
 • انواع وسايل و تجهيزات حفاظتی که در مراحل مختلف توليد، توزيع، انتقال و مصرف انرژی، با هدف محافظت از انسانها و تاسيسات شبکه در برابر حوادث نامطلوب استفاده می شوند. از جمله انواع رله ها، فيوزها و کليدهای قدرت
 • انواع مختلف ماشين های الکتريکی و ترانسفورماتورها و طرز کار و کاربرد آنها

همچنین در رشته قدرت در مقطع کارشناسی ارشد بطور اختصاصی تر به مباحث ذکر شده پرداخته شده و در آن موضوع خاص جزئیات بیشتری مطرح می گردد. برای مثال به طور ویژه به بحث تولید انرژی الکتریکی و به طور خاص به روش های نوین تولید انرژی شامل نیروگاه های خورشیدی، نیروگاه بادی و... پرداخته می شود.

دانشجویان این رشته پس از اینکه مطالب کلی و اصول پایه ای را در مقطع کارشناسی آموختند، انتظار می رود در مقطع ارشد بین مطالب آموخته شده در مقطع کارشناسی ارتباط برقرار کرده و با آموخته های خود در این مقطع توانایی طراحی و تحلیل شبکه های قدرت را داشته باشد.

 

آينده شغلی، بازار کار، درآمد

امروزه با توسعه صنايع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زيادی برای مهندسين برق فراهم شده است و اگر می بينيم که با اين وجود بعضی از فارغ التحصيلان اين رشته بيکار هستند،  به دليل اين است که اين افراد يا فقط در تهران دنبال کار می گردند و يا در دوران تحصيل به جای يادگيری عميق دروس و در نتيجه کسب توانايی های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده اند.

همچنين يک مهندس خوب بايد، کارآفرين باشد يعنی به دنبال استخدام در موسسات يا وزارتخانه نباشد بلکه به ياری آگاهی های خود، نيازهای فنی و صنعتی کشور را يافته و با طراحی سيستم ها و مدارهای خاصی اين نيازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصيلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نيز بوده اند. اگر يک فارغ التحصيل برق دارای توانايی های لازم باشد، با مشکل بيکاری روبرو نخواهد شد.

طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نياز فزاينده به انرژی در جهان کنونی و همچنين نرخ رشد انرژی الکتريکی در کشور، سالانه بايد حدود 1500 مگاوات به ظرفيت توليد کشور افزوده شود که اين امر نيازمند احداث نيروگاههای جديد و همچنين فارغ التحصيلان متخصص برق و قدرت می باشد. با توجه به اینکه هم اکنون با کمبود نيروهای کارآمد با مدارج بالا در اين رشته در استان مرکزی روبرو هستيم نیاز به تربیت نیروهای تخصصی و در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد.

همچنین به طور خاص در استان مرکزی و شهر اراک با توجه به پتانسیل های صنعتی بالای این منطقه با توجه به حضور صنایع بزرگ همچون، شرکت آلومینیم سازی ایران، ماشین سازی اراک، برق منطقه ای باختر... فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه صنعتی اراک علاوه بر اینکه قادر خواهند بود نیازهای سطح استان در حوزه مهندسی برق و به ویژه قدرت را برطرف کنند، می توانند با کسب وضعیت شغلی مناسب به تجربه صنعتی و عملی خود بیفزایند. همچنین با ادامه تحصیل در مقطع دکتری، در دانشگاه های استان به تدریس و پژوهش بپردازند.

 

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر

فارغ التحصيلان مقطع کارشناسی برق در هریک از گرایش ها می توانند در رشته های زیر به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ادامه دهند:

 • مهندسی برق- الکترونيک،
 • برق- قدرت (شامل گرایش های:سيستم و ماشين و انرژی(
 • برق- مخابرات (شامل گرايش های: ميدان، سيستم، موج، رمز، مايکرونوری(
 • برق- کنترل
 • مهندسی پزشکی (گرايش بيوالکتريک)
 • مهندسی هسته ای (شامل گرايشهای: مهندسی راکتور و مهندسی پرتو پزشکی(
 • مهندسی کامپيوتر (معماری کامپيوتر، هوش مصنوعی و رباتيک(

برای تحصيل در مقطع دکترای تخصصی، می توان در هر يک از زيرشاخه های تخصصی‌تر گرايشهای ياد شده ميزان مورد نياز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد. امکان ادامه تحصيل در کليه گرايشهای ياد شده در مقطعهای کارشناسی ارشد و تا حد زيادی در دوره دکتری، در داخل کشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دليل کاربردی بودن آن در بسياری از علوم مهندسی ديگر، برای فارغ التحصيلان امکان تحصيل در بسياری گرايشها و دانش ها را فراهم می کند .

 

  شرایط پذیرش دانشجو در مقطع ارشد

دانشجویان فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی در کلیه گرایش های رشته برق، قادر به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته برق- قدرت خواهند بود. همچنین دانشجویان فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی نیز در صورت قبولی در کنکور سراسری و همچنین گذراندن دروس پیش نیاز می توانند در این رشته به ادامه تحصیل بپردازند.