دانشگاه صنعتی اراک - Arak University of Technology - با حضور دکتر محمد روشن معاون حقوقي و امور مجلس وزارت ،مراسم توديع و معارفه رئيس جديد دانشگاه صنعتي اراک برگزارشد.
پرینت

با حضور دکتر محمد روشن معاون حقوقي و امور مجلس وزارت ،مراسم توديع و معارفه رئيس جديد دانشگاه صنعتي اراک برگزارشد.

در مراسمی با حضور معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری جناب آقای دکتر محمد روشن و معاونت امنیتی و سیاسی استان مرکزی جناب آقای حسن بیگی، دکتر نجفی به عنوان رئیس دانشگاه صنعتی اراک معرفی و از خدمات دکتر پاک تقدیر شد.

دکترروشن افزود: دانشگاه صنعتی اراک باید به زودی سند توسعه ای تدوین کند که بر اساس سند چشم انداز 1404 تدوین شود.

وی افزود: این سند باید بر اساس سندهای توسعه پنج ساله و سند آمایش آموزش عالی که به زودی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب خواهند رسید، تدوین شود و استادان، اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاهی باید بر اساس سندهای توسعه ای، رصد شوند.

وی با اشاره به پتانسیل بالای علمی در دانشگاه صنعتی اراک گفت: باید از توانمندی ها و ظرفیت های علمی دانشجویان، اساتید و هیئت علمی در این دانشگاه در راستای توسعه صنعت در این استان و کشور استفاده کرد. دکتر محمد روشن در آئین تودیع و معارفه رییس دانشگاه صنعتی اراک اظهار کرد: دانشگاه صنعتی اراک ماموریت محور است و کاملا متناسب با ماموریتش حضور جغرافیایی دارد و با توجه به موقعیت جغرافیایی این دانشگاه زمینه و بستر مناسب برای توسعه وجود دارد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم بیان کرد: سندهای توسعه‌ای می‌بایست حاصل گفت‌وگوهای علمی گروه‌های علمی، تک تک اعضای هیات علمی و کارشناسان بوده و در نهایت به اسنادی قابل اجرا و منعطف تبدیل شوند.

روشن با ذکر یک مثال گفت: دانشگاه شهید بهشتی یک دانشگاه صنعتی نیست اما رتبه آن در ارتباط با صنعت در رصدهای بین المللی 200 است و این رتبه خوبی است، البته بخشی از اینکه این دانشگاه توانسته ارتباط با صنعت را به رتبه 200 برساند حاصل پژوهش‌هایی است که در حوزه هسته‌ای انجام داده است که بهای آن را با تقدیم شهید دکتر مجید شهریاری به جامعه علمی کشور پرداخت کرده است.

وی افزود: در چند سال اخیر پژوهش‌های بسیار خوب، قوی، علمی و صلح‌آمیزی در راستای دانش هسته ای در این دانشگاه انجام شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم گفت: جایگاه دانشگاه صنعتی اراک در حال حاضر باید براساس رصدهای بین‌المللی و بررسی‌های مراکز علمی بین المللی مشخص شده و در نهایت جایگاه این دانشگاه در جهان مشخص شود.

روشن با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اراک در حوزه مقاله های علمی و پژوهشی بویژه در حوزه مقاله های بین‌المللی رو به رشد است، گفت: سرانه تولید مقالات این دانشگاه 1.1 درصد، سرانه تولید مقالات داخلی آن 0.56 درصد و سرانه تولید مقالات خارجی این دانشگاه نیز 1.1 درصد است، اما طرح های تحقیقاتی این دانشگاه از سال 91 تا 93 رو به تنزل است.

وی بیان کرد: این دانشگاه سال 91 را با 61 طرح تحقیقاتی آغاز کرد و در سال 93 بر اساس آمار وزارت علوم ، این تعداد به 30 طرح تحقیقاتی رسیده است.

 

دکترنجفی رئیس گفت: دانشگاه صنعتی اراک، دانشگاهی کارآفرین، مأموریت محور و مولد دانش است که باید در راستای گسترش علم و دانش در بخش صنعت با توجه به صنعتی بودن این استان تلاش بیشتری کند.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک گفت: امروز وظیفه ما به عنوان دانشگاه، اقتصاد تولید محور، ایجاد نوآوری و تزریق فناوری است و باید در اقتصاد مقاومتی با توجه به داشتن نیروی انسانی توانمند در تولید شرکت های دانش بنیان و توسعه صنایع ایفای نقش کنیم.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی نیز بیان داشت : فضای دانشگاه باید فضای علم آموزی و پژوهشی باشد و دانشجویان باید در راستای پیشبرد اهداف کشور گام های مفیدی بردارند تا آینده کشور را بسازند.

حسن بیگی افزود: در استان مرکزی 3200 واحد تولیدی فعالیت وجود دارد که حدود یک سوم به صورت نیمه تعطیل رها شده که در این میان باید ارتباط بین صنعت و دانشگاه بیش از پیش باشد تا بتوان از پتانسیل 81 واحد دانشگاهی و مراکز علمی و 120 هزار دانشجو در استان استفاده کرد.

وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات اسفند ماه هم گفت: باید دانشجویان در عرصه انتخابات وارد شوند و در دانشگاه ها به فعالیت های سیاسی در چارچوب قانون بپردازند.

همچنین دکتر پاک ، رئیس سابق دانشگاه صنعتی اراک هم دراین مراسم گفت: یکی از اهداف اصلی این دانشگاه توسعه کیفی در استان و ایجاد زیر ساخت های مناسب برای فعالیت ها ی آموزشی و پژوهشی است.

وی گفت: جذب 2 و نیم برابر هیئت علمی در 4 سال گذشته و پذیرش دانشجو در 7 رشته مقطع کارشناسی ارشد و توسعه فضای علمی و آموزشی از مهمترین دستاوردهای این دانشگاه در این مدت بوده است.

 نجفی بر تعامل دو طرفه بین دانشگاه و صنایع تاکید کرد و افزود: طی یک برنامه پنج ساله و حرکت برنامه محور باید ارتباط دانشگاه با صنعت را بیشتر و گامی موثر در این مسیر برداشته شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه مراسم، رئیس سابق دانشگاه صنعتی اراک در سخنانی اظهار کرد: دانشگاه صنعتی اراک از سال 67 که فعالیت خود را آغاز کرد همواره مسیر رشد و توسعه را پیش رو داشته است.

دکتر عباس پاک افزود: اگرچه قرار گرفتن این مجموعه در حاشیه و ذیل یک برنامه دانشگاه بزرگ مثل دانشگاه علم و صنعت تهران باعث شده بود که این مجموعه آنطور که شایسته یک استان صنعتی و اراک به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور، رشد و توسعه پیدا نکند، اما تاثیرگذاری این مجموعه به صورت کیفی در حوزه آموزش عالی در قالب توسعه مدیریت علمی و کمک به صنایع استان بسیار چشمگیر و قابل توجه بوده است.

وی گفت: در طول 27 سال گذشته با نگاه به تاریخچه این مجموعه، نقش اساسی این مجموعه را به عنوان یک مجموعه تخصصی در استان شاهد بوده ایم.

پاک ادامه داد: در سال 90 با استقلال این مجموعه از دانشگاه علم و صنعت ایران و ارتقاء و تشکیل دانشگاه صنعتی اراک فصل جدیدی پیش روی این مجموعه باز شد تا دانشگاهی شکل بگیرد که در خور و شایسته استان صنعتی مرکزی باشد.

رئیس سابق دانشگاه صنعتی اراک بیان کرد: از سال 90 این ظرفیت ایجاد شده است که بتوانیم به عنوان یک دانشگاه تخصصی در استان مرکزی نقش ایفا کنیم.

وی ضمن تاکید بر برنامه‌مند بودن و هدفمند بودن این مجموعه گفت: همانطور که در ابتدای شکل‌گیری این مجموعه رشته‌هایی که برای پذیرش دانشجو انتخاب شده یود با برنامه و با توجه به نیاز استان و کشور پیش بینی شده بود، برنامه ریزی هایی که دانشگاه برای ادامه فعالیت‌هایش انجام داد نیز بر اساس نیاز آموزش عالی استان و کشور بوده است.

دکتر پاک توسعه کیفی و تخصصی آموزش عالی را به عنوان یکی از اهداف اصلی و مهم دانشگاه صنعتی اراک عنوان کرد و افزود: تلاش شد تا زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی فراهم شود.

وی با بیان اینکه در کنار تلاش گسترده‌ای که انجام شد تا ساختار اداری شکل بگیرد، توجه ویژه‌ای به توسعه زیرساخت‌های آموزشی و پژوهشی نیز صورت گرفت، توضیح داد: اولین قدم مهمی که دانشگاه در این زمینه برداشت جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه بود که امروز تعداد این اعضا دو و نیم برابر بیش از سال 90 است و با توجه به برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال 94 این مجموعه با توجه به استانداردها به ازای 20 دانشجو یک عضو هیات علمی خواهد داشت.

دکتر پاک اجرای توسعه تحصیلات تکمیلی متناسب با نیاز استان را از دیگر برنامه‌های این دانشگاه در چند سال گذشته برشمرد و گفت: در سال 90 در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو نداشتیم و در حال حاضر در هفت رشته مختلف در این مقطع پذیرش دانشجو داریم.

وی بیان کرد: برخی رشته‌های ارشد برای اولین بار است که در استان مرکزی در حوزه فنی و مهندسی پذیرش دانشجو دارد.

رئیس سابق دانشگاه صنعتی اراک گفت: ایجاد مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد، دفتر هماهنگی بین دانشگاه‌ها و صنایع در این دانشگاه زمینه‌ای را فراهم کرده است که ارتباط بین صنعت و دانشگاه تقویت شود.

وی گفت: با تعامل سایر دانشگاه‌های دولتی استان، برنامه‌ای را دنبال کردیم تا توسعه آموزش عالی در استان به صورت هدفمند صورت گیرد و از موازی‌کاری پرهیز شود و با توجه به ظرفیت‌های هر یک از دانشگاه‌ها رشد و توسعه را شاهد باشیم.

در این آیین ضمن تودیع از دکتر عباس پاک از تلاش های وی تجلیل بعمل آمد و دکتر محسن نجفی به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی اراک معارفه شد.

نوشته شده توسط روابط عمومیارسال شده در: اخبار جاری دانشگاه

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صنعتی اراک است.
اراک ، خیابان دانشگاه ، دانشگاه صنعتی اراک / کدپستی : 38181-41167 / صندوق پستی : 38135-1177